Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego, zdjęcie pochodzi ze strony https://lawendowepole.pl/
Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego
Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego, to etnograficzny przystanek edukacyjny i warsztatowy, w którym można zasmakować powrotu do wiejskich czasów minionych. Tu lawenda ma szansę zaistnieć w rozmaitych odsłonach artystycznych, a goście zyskają dość przestrzeni, by posiedzieć i odpocząć, skosztować lawendowego naparu, dowiedzieć się czegoś o lawendzie, obejrzeć ekspozycję stałą.
exploreNowe Kawkowo 11A, 11-042 Jonkowo
Muzeum Żywe to pomysł ś.p. Jacka Olędzkiego z Uniwersytetu Warszawskiego, członka PAN. Polega na stworzeniu muzeum, które jest aktywne i twórcze. Jest to muzeum nietypowe: można tu zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności. Owszem, jest też tradycyjna ekspozycja, lecz występuje raczej jako tło. Ważne jest, by eksponaty prowadziły aktywny żywot, jak wówczas, gdy były jeszcze w zwykłym użyciu. A najważniejsze – że przy dawnego typu czynnościach, w dawnym typie wnętrza, w miejscu niejako poza czasem, następuje szczególny rodzaj Spotkania. Pojawia się nowa jakość, nowa przestrzeń poznania.
Przed laty ludzie na wsi spotykali się na sianokosach, żniwach, wykopkach lub darciu pierza, pracowali gromadnie, żartowali razem, jadali razem, razem odpoczywali. Gdy kogoś spotykało gwałtowne nieszczęście, cała gromada biegła mu pomóc. Był to jeden z czynników, dzięki któremu budowała się silna wspólnota lokalna. Muzeum powstało z pragnienia eksperymentalnego powrotu do dawnej wspólnotowości. Proponuje przeżycie wspólnoty w wersji light, przy pachnącej lawendzie, rozmowach, przy pracy i podczas odpoczynku. Każdy spędzi tu tyle czasu w ciągu dnia, ile mu potrzeba, by poczuć atmosferę dawnych lat.
https://lawendowepole.pl/lawendowe-muzeum-zywe-2/