Wizualizacja informacyjna o 29 Święcie Bamberskim. Korowód stworzony przez Bamberki ubrane w stroje paradne.

Wizualizacja informacyjna o 29 Święcie Bamberskim oprac. Towarzystwo Bambrów Poznańskich

29 Święto Bamberskie

305 lat razem. Trudno znaleźć prawdziwego Poznaniaka, który nie kojarzyłby Studzienki Bamberki – jednego z symboli miasta. Kim jednak była kobieta ze studzienki i jakie drogi zawiodły pomnik na Stary Rynek... Niestety… Te pytania zadają sobie niewielu. Dlatego właśnie doroczne Święto Bamberskie jest fenomenalną okazją do poznania jednej z bardziej nietuzinkowych kart dziejów naszego miasta.

exploreMostowa 7/9, 61-854 Poznań

calendar_month2024-08-04 14:00:00 - 2024-08-04 19:00:00

Jeśli czwartego sierpnia chwilę po godzinie czternastej zawędrujecie w okolicę Starego Rynku, ujrzycie na schodach Ratusza niecodziennie odzianego mężczyznę, który donośnym głosem oznajmi: „Wiadomo niech będzie każdemu, teraz i na potomne czasy! Pozwoliliśmy tym ludziom którzy sobie upodobali toż miejsce do swego się osadzenia i mieszkania, budowanie na tej wsi naszej Luboniu”.

Słuchać go będzie tłum ludzi, wśród których szczególnie wyróżniać będą się barwnie ubrane kobiety z wysokimi, kwiecistymi nakryciami głowy. Ten niecodziennie odziany mężczyzna odgrywać będzie rolę XVII-wiecznego rajcy miejskiego, czyli urzędnika, który w czasach nowożytnych decydował o najważniejszych dla miasta sprawach jak np. kwestie osadnictwa. Słowa, które wypowie, będę treścią kontraktu osadniczego z 1719 r. (czyli umowy związującej obie strony siecią wzajemnych obowiązków i przywilejów) zawartego pomiędzy miastem Poznań, a przybywającymi z okolic dalekiego Bambergu osadnikami. Kontrakt ten umożliwiał nowym osiedleńcom odbudowę zniszczonych przez wojny i zarazę wsi należących do miasta, w tym właśnie Lubonia, który ówcześnie stanowił własność Poznania. Zaś barwnie ubrane kobiety, w towarzystwie nie mniej szykownych mężczyzn, do których słowa skieruje rajca, to potomkowie wspomnianych osadników, którzy przybyli do Wielkopolski już 305 lat temu – Poznańscy Bambrzy.

Po wysłuchaniu kontraktu, przejdą oni na tyły Ratusza i przybiorą Studzienkę Bamberki girlandą biało-czerwonych kwiatów. Zrządzeniem losu są to zarówno barwy Polski jak i miasta Bamberg. Akt ten łączy więc w sobie bardzo bogatą symbolikę. Opisane powyżej zwyczaje są już swego rodzaju kanonem obchodów Święta Bamberskiego, organizowanego przez Towarzystwo Bambrów Poznańskich (dalej TBP) od 29 lat. Obecnie obchody rozrastają się, a w 2022 zostały wpisane w ramy Festiwalu Tradycji Poznańskich. Dlatego też uczestnictwo w tegorocznym świecie można zacząć od dołączenia do Korowodu, który o godzinie 14:00 ruszy spod Muzeum Bambrów Poznańskich przy ul. Mostowej 7/9 na Stary Rynek. Tam odbędzie się wyżej opisana tradycyjna część Święta. Później przeniesiemy się na Dziedziniec Wolny Urzędu Miasta by wspólnie bawić się przy muzyce. W programie spektakl i animacje dla dzieci, ludowa potańcówka, opowieści o bamberskich tradycjach i historii naszego muzeum. Święto to również wyjątkowa okazja do zobaczenia na żywo i sfotografowania przepięknych uroczystych strojów bamberskich.

W tym roku obchody zaszczyci również Żywy Pomnik Studzienki Bamberki, którego debiut Poznaniacy mogli oglądać podczas zeszłorocznych Imienin ulicy Święty Marcin. Nasza Bamberka ze Studzienki sama będzie opowiadać kim była pierwotna modelka, jakimi drogami pomnik dotarł na Stary Rynek i dlaczego ma on tak wyjątkowe znaczenie dla Bambrów. W dniu 4.08.2024 wszyscy świętujemy, dlatego Muzeum Bambrów Poznańskich będzie nieczynne dla zwiedzających.

Można nas jednak odwiedzić dzień wcześniej - 3.08.2024 od 12:00 do 15:00 lub dołączyć do naszego Pikniku z Bambrami odbywającego się od 17:00 do 19:30 w Parku Bambrów Poznańskich na Dębcu ul. Orzechowa 1, czyli wydarzenia towarzyszącego obchodom Święta Bamberskiego. W programie pikniku: występ zespołu muzycznego, warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły, prezentacja Towarzystwa Bambrów Poznańskich, możliwość spotkania Bamberek w tradycyjnych strojach i wspólnych zdjęć.

W skrócie: 04.08.2024 – 29 Święto Bamberskie 14:00-20:00 ul. Mostowa 7/9, Stary Rynek, Dziedziniec Wolny Urzędu Miasta Poznania Organizator – Towarzystwo Bambrów Poznańskich, Fundacją Artystyczno-Edukacyjną PUENTA

W pierwszy weekend sierpnia, w ramach Festiwalu Poznańskich Tradycji organizujemy 29. Święto Bamberskie. Wspólną zabawę, do której możecie dołączyć zaczynamy Korowodem o 14:00. Ruszymy spod Muzeum Bambrów Poznańskich przy ulicy Mostowej 7/9 i przejdziemy ulicami miasta Poznania pod Ratusz na Starym Rynku, gdzie nastąpi tradycyjne odczytanie kontraktu osadniczego oraz udekorowanie girlandą Studzienki Bamberki. Korowód przejdzie na Dziedziniec Wolny Urzędu Miasta, gdzie występować będą zespoły ludowe. W programie również atrakcje i animacje dla dzieci.

W trakcie całego wydarzenia będzie możliwość spotkania i zrobienia wspólnych zdjęć z Bamberkami w tradycyjnych strojach oraz z Żywym Pomnikiem Poznańskiej Bamberki. Pełen program wydarzenia:

https://www.bambrzy.poznan.pl/

https://www.facebook.com/MuzeumBambrowPoznanskichwPoznaniu?locale=pl_PL

https://www.instagram.com/muzeum_bambrow_poznanskich/

oraz na Facebooku Festiwalu Tradycji Poznańskich: https://www.facebook.com/p/Festiwal-Tradycji-Pozna%C5%84skich- 100083795049382/?_rdr

Odczytanie historycznego kontraktu przez Rajców Miejskich

fot. Piotr Łysakowski archiwum Towarzystwa Bambrów Poznańskich (dalej: TBP)

Przybieranie Studzienki Bamberki girlandą

fot. Włodzimierz Hoppel archiwum TBP

Bamberka w szafirowym stroju panieńskim z kornetem na głowie w trakcie obchodów Święta Bamberskiego

fot. Włodzimierz Hoppel archiwum TBP

Bamberki w strojach kremowym, amarantowym i szafirowym (panien i mężatki) w trakcie Pikniku z Bambrami

fot. Łukasz Kołcz archiwum TBP

Pomnik Bamberki schodzi do ludzi w trakcie Imienin ulicy Święty Marcin

fot. Włodzimierz Hoppel archiwum TBP

Bamberka i koziołek na Placu Kolegiackim w Poznaniu

fot. Dominika Marciniak archiwum TBP

Zobacz także

Wystawa prac twórców ludowych młodego pokolenia "Ludowo na nowo"

Wydarzenie - 2024-05-12

Wystawa prac twórców ludowych młodego pokolenia "Ludowo na nowo"

Więcej

Zdjęcie przedstawia okładkę książki w kolorze białym z gałązką jarzębiny w kolorze niebieskim i zielonym.

Wydarzenie - 2024-03-11

Promocja książki o lesie

Więcej

grafika promująca wydarzenie

Wydarzenie - 2024-03-23

Golubsko-Dobrzyński Jarmark Wielkanocny

Więcej

Grafika NIKiDW

Wydarzenie - 2024-02-10

Ostatki w Toruniu !

Więcej

Potańcówka

Wydarzenie - 2024-11-29

Góralska potańcówka Andrzejkowa z NIKiDW

Więcej

Wydarzenie - 2023-12-18

Lekcje z Twórcą Ludowym w Korfantowie

Więcej

Grupa zapustna n-obrotów. Toruń 2023. fot. G.Olszaniec

Wydarzenie - 2024-02-10

Ostatki na ludowo

Więcej

Wystawa Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.

Wydarzenie - 2024-03-21

Wystawa Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia.

Więcej

Wydarzenie - 2024-11-24

Pamiętając Muzeum Przemysłu i Rolnictwa 1875 - 1951

Więcej

Grafika NIKiDW

Wydarzenie - 2024-02-10

Ostatki na ludowo po śląsku w Herbach

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%