Kuźnia Kurpiowska w Pniewie

Kuźnia Kurpiowska w Pniewie. Fot. https://mazowieckiszlaktradycji.pl

Kuźnia Kurpiowska w Pniewie

Na terenie Kuźni Kurpiowskiej dwa razy w roku słychać kowalskie miechy i młoty. Działa tu prawdziwa, w pełni wyposażona kuźnia – w maju oraz w październiku spotykają się tutaj kowale z różnych części kraju i przez dwa dni wspólnie pracują.

explore18 maja 8, 07-214 Pniewo

Kuźnia Kurpiowska w Pniewie to nie tylko warsztat kowala. To przede wszystkim kuźnia wiedzy o lokalnych tradycjach, izba regionalna oraz inicjatywa, skupiająca od 2003 roku ludzi, którzy w ramach Stowarzyszenia „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”, działają na rzecz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego kurpiowskiej Puszczy Białej. Do celów statutowych Stowarzyszenia opiekującego się izbą regionalną, należą: prowadzenie działalności wystawienniczej, warsztatowej, szkoleniowej i wydawniczej.

Gospodynią Kuźni jest pani Halina Witkowska, wspaniała twórczyni i Prezeska Stowarzyszenia. Układ przestrzeni wewnątrz samej izby, mieszczącej sie w budynku dawnej szkoły, pozwala na prowadzenie warsztatów dla nawet czterdziestoosobowych grup, a także na organizację zabaw tanecznych i przyjęć okolicznościowych. Miejsce to jest chętnie odwiedzane m.in. przez zorganizowane grupy Polaków z zagranicy, którzy przyjeżdżają tutaj podczas swojego pobytu w Domu Polonii w Pułtusku.

Wnętrze izby regionalnej, gdzie prowadzone są zajęcia różnego typu, wyposażone zostało w rozmaite sprzęty gospodarskie i przedmioty codziennego użytku, które zakupiono od okolicznych mieszkańców. Wśród nich warto wymienić warsztat tkacki z kompletem sprzętów służących do obróbki lnu, dawne zabawki, obrazy religijne i rzeźby. Większość zajęć odbywa się w Kuźni w okresie od maja do października, ale organizowane są również w grudniu, jak chociażby wigilia „po staremu”. Zajęcia są prowadzone dla wszystkich grup wiekowych (od przedszkolaków po seniorów), zarówno stacjonarnie, jak i wyjazdowo.

Oferta edukacyjna jest stale rozbudowywana i dostosowywana do potrzeb odwiedzających. Przybliżane są im wiadomości na temat dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego terenu Kurpi Białych, sztuki ludowej, tradycyjnej kuchni tego regionu. Prowadzone są warsztaty rękodzielnicze, plastyczne i kulinarne. Kuźnia Kurpiowska w Pniewie gościnnie zaprasza w swoje progi wszystkich, którzy chcieliby przyswoić sobie co nieco z kurpiowskiej tożsamości.

Kuźnia prowadzi również działalność wydawniczą. Opublikowała m.in. tomik wierszy „Sercem Pisane” oraz książkę popularyzatorską pt. „Wędrówki po Puszczy Białej”.

Źródło: https://mazowieckiszlaktradycji.pl

 

Zobacz także

Skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy

Atrakcja

Skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy

Więcej

Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich

Atrakcja

Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich

Więcej

Ogród edukacyjny „Leśna Przygoda”

Atrakcja

Ogród edukacyjny „Leśna Przygoda”

Więcej

Skansen w Sierpcu

Atrakcja

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Więcej

Mikułowa - Wieś Mikołajów

Atrakcja

Mikułowa - Wieś Mikołajów

Więcej

Wioska Jabłoni w Jabłonce

Atrakcja

Wioska Jabłoni w Jabłonce

Więcej

Zespół Ligockie Wrzosy z Ligoty Prószkowskiej

Atrakcja

Zespół Ligockie Wrzosy z Ligoty Prószkowskiej

Więcej

Ośrodek Etnograficzny w Lelisie

Atrakcja

Ośrodek Etnograficzny w Lelisie

Więcej

Zagroda Edukacyjna U Garncarza Szyszka

Atrakcja

Zagroda Edukacyjna U Garncarza Szyszka

Więcej

Owocowa Wioska w Węgiersku

Atrakcja

Owocowa Wioska w Węgiersku

Więcej

Ta strona korzysta z plików cookies. Sprawdź naszą politykę prywatności żeby dowiedzieć się więcej.

0%