Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Andrychowie. Fot.: www.muzeum.andrychow.pl
Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Andrychowie
Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Andrychowie powstało w wyniku działalności jej założyciela i właściciela, pana Edwarda Szlagora. Na terenie majątku rodzinnego pana Szlagora otwarto w 2002 roku muzeum, oparte na autentycznej zabudowie mieszkalno-gospodarskiej z początku lat 30-tych XX wieku.
explorePodgórska 3, 34-120 Andrychów
Muzeum prowadzi działalność kolekcjonerską, badawczą i wystawienniczą. Celem instytucji jest przede wszystkim „ratowanie” historii polskiej wsi. Zgromadzone obiekty – w tym potężna kolekcja zdjęć – mają umożliwić odtworzenie dawnego życia wsi Andrychów, w tym pokaźnej grupy Żydów andrychowskich. Ambicją organizatora muzeum jest stworzenie w ramach instytucji Centrum Dokumentacji Dawnego Andrychowa. Wystawa stała w Muzeum Historyczno – Etnograficznym pozwala zapoznać się z przedmiotami codziennego użytku i wystrojem wnętrza z lat 30-tych. Większość sprzętów w tej części ekspozycji należy do oryginalnego wystroju.
W odrębnym pomieszczeniu znajdują się obiekty dokumentujące życie społeczności żydowskiej na terenie Andrychowa z czasów międzywojennych. W stodole obok znajduje się ekspozycja imponującej kolekcji sprzętów rolniczych, pochodzących z początku lat 30-tych. Dla potrzeb zwiedzających udostępniony jest również urokliwy ogród. W przyszłości muzeum ma poszerzyć się również o budynek starego młyna, aktualnie odrestaurowywanego.
Kilka razy do roku Muzeum prezentuje również wystawy czasowe. Ostatnia tego typu wystawa to „Dawne młyny i tartaki Podbeskidzia”. Oprócz działalności wystawowej, w Muzeum organizowane są również tzw. lekcje poglądowe dla szkół, głównie z Andrychowa i okolic. Tego rodzaju zajęcia można oczywiście zarezerwować także dla młodzieży z innych części Polski – zainteresowani proszeni są o wcześniejsze telefoniczne ustalenie szczegółów z p. Szlagorem.
Działalność badawcza Muzeum wiąże się również z możliwością udostępniania tak zbiorów, jak i dokumentów ich dotyczących, na potrzeby naukowe. Także i w tym przypadku osoby zainteresowane proszone są o kontakt z właścicielem muzeum.
Muzeum czynne jest codziennie, po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym.
Bilety: wolne datki
Osoba kontaktowa/właściciel: Edward Wincenty Szlagor
Źródło: http://szlakrzemiosla.pl