Dworek miejski z Siedlec z poł. XIX w. Fot. pochodzi ze strony FB Muzeum.
Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej
Skansen zajmuje dziesięciohektarowy teren we wsi Nowa Sucha, położonej malowniczo w sąsiedztwie lasu, stawów i rzeczki Kostrzyń. Na jego obszarze zobaczyć można obiekty przywiezione z różnych części Mazowsza i Podlasia.
exploreNowa Sucha , 07-110 Grębków
Główną atrakcją muzeum jest modrzewiowy dwór, wzniesiony przez kasztelana liwskiego Ignacego Cieszkowskiego. W 1787 roku gościł w nim król Stanisław August Poniatowski, a w 1814 urodził się August Cieszkowski, znany polski ekonomista i filozof. Zdewastowany po latach zarządzania przez miejscowe PGR, został odratowany przez byłego właściciela – profesora Marka Kwiatkowskiego (zmarłego w 2016 roku) i zyskał drugie życie. Jest to parterowy, kryty gontem budynek, z klasycystycznym portykiem arkadowym. Obecny wystrój wnętrz stanowią dziewiętnastowieczne meble i obrazy zakupione przez profesora (część obrazów jest jego autorstwa). W otoczeniu dworu zachował się ogród z przedwojennym drzewostanem.
Pozostałe budynki na terenie muzeum to lodownia, oficyna dworska, stajnia, drewniana dzwonnica, kapliczka oraz dworek miejski z budynkami gospodarczymi z połowy XIX wieku, przeniesiony z Siedlec. Znajdują się tu również: klasycystyczny dwór z 1825 roku, organistówka z Mokobod, owczarnia z Sadownego, spichlerz z Siedlec, a także stodoła z Polkowa. Całość uzupełniają inne zabytkowe obiekty: maneż, wikarówka, wiatrak typu holenderskiego, spichlerz, plebania, chałupy wiejskie. Jest też karczma plebańska z około 1900 roku ze Skrzeszewa nad Bugiem oraz karczma i budynek miejski z Mińska Mazowieckiego.
Poza dworem, wewnątrz można zwiedzić chatę wiejską z miejscowości Łagodne (z 1888 roku). Urządzono w niej izbę chłopską oraz komorę z różnymi narzędziami pracy i sprzętami codziennego użytku. Obok niej stoi dom z 1860 roku ze wsi Szaniawy-Matysy, w której w czasie powstania styczniowego ukrywał się jego ostatni dowódca partyzancki i naczelny kapelan – ksiądz Stanisław Brzóska. W chacie przygotowywana jest ekspozycja poświęcona sztuce ludowej.
Więcej informacji pod adresem: https://www.sucha.podlasie.pl
Źródło: https://www.sucha.podlasie.pl